TÜRK NEFROLOJİ DERNEĞİ

Turkish Society of Nephrology

Covid-19 ve Böbrek Hastalıkları Deneyim Paylaşımı

Türk Nefroloji Derneği'nin Sayın Üyeleri

Ülkemizi de etkisi altına alan COVID-19 salgını nedeni ile zor günler yaşıyoruz. Bu süreçte üyelerimizin, sağlık çalışanlarımızın ve hastalarımızın sağlığı ve güvenliği en büyük önceliğimizdir. Bu açıdan herkesin T.C. Sağlık Bakanlığı'nın web sayfasında düzenli aralıklarla güncellediği bilgilendirmeleri ve Dernek web sayfamızdaki bilgileri takip etmelerini öneriyoruz.

COVID-19'un başta hemodiyaliz hastaları olmak üzere böbrek nakli ve diğer böbrek hastalarını da etkileme ihtimali vardır. Bunun yanında koronavirus enfeksiyonuna sekonder böbrek hastalıkları (başta akut böbrek hasarı olmak üzere) da görülecektir. Bütün bu durumlarda nefrologlar olarak hem kendi sağlığımız ve güvenliğimizi hem de hastalarımızın sağlığı ve güvenliğini dikkate alarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Bu dönemde COVID-19 pozitifliği gelişen böbrek hastalarının tanı ve tedavi süreçleri ile COVID-19’a sekonder gelişen böbrek hastalıklarının tanı ve tedavi süreçlerini Türk Nefroloji Derneği'nin "COVID-19 ve Böbrek Hastalıkları Deneyim Paylaşımı" projesi kapsamında toplamak isteriz. Hastaları takip eden meslektaşlarımızın tamamen gönüllülük esası ile katılacakları bu projede, paylaşılan deneyimleri biraraya getirmek amacıyla iki arkadaşımız koordinatör olarak görevlendirilmiştir. Dr. Savaş Öztürk ( savasozturkdr@yahoo.com) ve Dr. Kenan Turgutalp ( k.turgutalp@hotmail.com) bu proje için sahada kullanılabilecek formların hazırlığına başlamışlardır.

Bu projeye katılmak isteyen meslektaşlarımızın ilgili koordinatör arkadaşlarla iletişime geçmeleri rica olunur.

Türk Nefroloji Derneği olarak önceliğimizin halkımızın ve sizlerin sağlığı olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Saygılarımızla

TND Yönetim Kurulu