TÜRK NEFROLOJİ DERNEĞİ

Turkish Society of Nephrology

Dünya Böbrek Günü 2006

TND’NİN DÜNYA BÖBREK GÜNÜ (DBG)  FAALİYETLERİ (9 MART 2006)
 

9 Mart 2006’daki DÜNYA BÖBREK GÜNÜ (DBG)’nü kutlamak ve toplumu ve tıp camiasını bu konuda bilinçlendirmek amacıyla Türk Nefroloji Derneği (TND) aşağıdaki adımları atmıştır:

1) 23 Şubat 2006’dan başlanarak Dünya Böbrek Günü, TND Resmi Web Sitesinde (www.tsn.org.tr) duyurulmuştur.

2) TND üyelerine Dernek tarafından Dünya Böbrek Günüve anlamını kısaca açıklayan e-postalar gönderilmiş ve burada ayrıca üyelere detaylı bilgi başvuruları için Dünya Böbrek Günü Web Sitesinin adresi link olarak (www.worldkidneyday.org) verilmiştir.

3)  6 Mart 2006’da,  çeşitli gazete ve medya kuruluşlarına 9 Mart 2006 Dünya Böbrek Günü konularını ve haber yayınlarını kapsayan bir basın bülteni gönderilmiştir.

Bülten önemli bir Halk Sağlığı sorunu olan Kronik Böbrek Hastalığı’nın (KBH) erken tanısı ve önlenmesi için dünya çapında bir duyarlılık gereksinimini vurgulamıştır.

Bununla birlikte, yine 9 Mart 2006’da başlatılacak olan ülkenin 27 değişik coğrafi bölgesinden 10500 erişkin ve 5000 çocuğun Kronik Böbrek Hastalığı açısından taranmasını amaçlayan TND Kronik Böbrek Hastalığı(KBH) Prevalans Çalışması (CREDIT) konusuna dikkat çekilmiştir.

Bu çalışma, kohortların uzun süreli izlenmesi ile Sağlık Bakanlığı ve ilgili diğer kurumlar desteğinde gerçekleştirilecek, TND “Ulusal Böbrek Yetmezliği Önleme Programı” projesi için de temel oluşturacaktır.

4)9 Mart 2006 saat 11.15’de Dr. Kenan Ateş TRT 2’de popüler sağlık programı olan REÇETE’ye katılarak Dünya Böbrek Günü ve Kronik Böbrek Yetmezliği hakkında bilgi vermiştir.

5) 9 Mart 2006’da TND Kayseri Şubesi Başkanı Dr. Oktay Oymak ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Bülent Tokgöz Kayseri ve Kapadokya’da yayın yapan Erciyes Üniversitesi TV’de bir saat süreyle odyovizüel materyal eşliğinde Kronik Böbrek Yetmezliği ve Dünya Böbrek Günü hakkında konuşmuşlardır. Bu yayın hafta boyunca günde iki kez banttan yayınlanmıştır.

6) 9 Mart 2006’da Türk Nefroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Tevfik Ecder ile Dünya Böbrek Günü Hakkında yapılan röportaj TGRT-Haber akşam bülteninde yayınlanmıştır.

7) TND&ISN Renal Afet Gücü Başkanı Dr. Mehmet Sever konuyla ilgili bilinçlendirme oluşturmak için TND ve Türk Böbrek Vakfı (TBV) ile ortak birkaç yıllık broşür, odyovizüel materyal, halk konferansları ile toplantılar içeren faaliyetler koordine edecektir.

8) TND Dünya Böbrek Günü Basın Bülteni çeşitli haber portallarında yer almıştır.

www.ntv.com.tr
www.sagliginsesi.com
www.imedya.com