TÜRK NEFROLOJİ DERNEĞİ

Turkish Society of Nephrology

Dünya Böbrek Günü 2007

TND’NİN 2. DÜNYA BÖBREK GÜNÜ(DBG)  FAALİYETLERİ (8 MART 2007)
   

8 Mart 2007’deki 2. DÜNYA BÖBREK GÜNÜ (DBG)’nü kutlamak ve toplumu ve tıp camiasını bu konuda bilinçlendirmek amacıyla Türk Nefroloji Derneği (TND) aşağıdaki adımları atmıştır.

1) 1 Ocak 2007’den başlanarak Dünya Böbrek Günü, TND Resmi Web Sitesinde (www.tsn.org.tr) duyurulmuştur.

2) TND üyelerine Dernek tarafından Dünya Böbrek Günüve anlamını kısaca açıklayane-postalar gönderilmiş ve burada ayrıca üyelere detaylı bilgi başvuruları için Dünya Böbrek Günü Web Sitesinin adresi link olarak (www.worldkidneyday.org) verilmiştir.

3)  8 Mart 2007’de, TND ve Türk Böbrek Vakfı (TBV), Sağlık Bakanlığı himayesinde “Kronik Böbrek Hastalığını önlemek için toplum olarak ne yapabiliriz?”(*) adlı bir günlük bir ortak toplantı düzenlemişlerdir. Bu toplantıda Türkiye’de Kronik Böbrek Hastalığı Prevalansı (CREDIT) çalışmasının ön sonuçları sunulmuş ve TND “Ulusal Böbrek Yetmezliği Önleme Programı” projesi özetlenmiştir.  [(*) Bu toplantının detaylı programı bir sonraki sayfadadır.]

Ülkenin 27 değişik coğrafi bölgesinden 10500 erişkin ve 5000 çocuğun Kronik Böbrek Hastalığı açısından taranmasını amaçlayan CREDIT prevalans çalışması 9 Mart 2006’da başlamış olup önemli ölçüde ilerleme kaydetmiştir. Bu çalışma sonrasında kohortların uzun süreli izlenmesi Sağlık Bakanlığı ve TÜBİTAK desteğinde gerçekleştirilecek TND “Ulusal Böbrek Yetmezliği Önleme Programı” için de temel oluşturacaktır.

4) 8 Mart 2007’de, TRT 2. Kanal’da RECETE adlı bir saatlik Sağlık programında TND üyesi Dr. Şehsuvar Ertürk  DBG’nü anlatmıştır. Yine aynı gün, Sky Türk TV’de TND Yönetim Kurulu eski üyesi Dr. Rezzan Ataman DBG konusunda 20 dk’lık bir söyleşi yapmıştır. 9 Mart 2007’de, yine TND Yönetim Kurulu eski üyesiDr. Çetin Özener Fox TV’de aynı konuda 15 dk’lık aydınlatıcı bir konuşma yapmıştır.

5) Yine 8 Mart 2007’de, TND ve TBV tarafından Eczacıbaşı Holding sponsorluğunda hazırlanan çeşitli broşür ve basılı materyel İstanbul KANYON alışveriş Merkezi’nde değişik noktalara yerleştirilen özel kabinlerden halka dağıtılmıştır. DBG hakkında bilgi verici broşürleri ve özel olarak tasarımlanmış kâğıt bardakları muhtevi Sebiller de yine Eczacıbaşı binaları ve 6 ayrı alışveriş merkezine yerleştirilmiştir. Ayrıca, İstanbul’un değişik yerlerinde sokaklarda TND ve TBV tarafından hazırlanan Posterler de sergilenmiştir.. 

6) TND tarafından Eczacıbaşı Holding sponsorluğunda hazırlatılan ve böbreklerin farkına varılmasını konu alan 30 sn’lik bir videoklip te bir hafta süreyle sinema ve TV’lerde gösterilmiştir.

   

KRONİK BÖBREK HASTALIĞINI (KBH) ÖNLEMEK İÇİN
TOPLUM OLARAK NE YAPABİLİRİZ?
DBG nedeniyle Türk Nefroloji Derneği (TND), Türk Böbrek Vakfı (TBV) ve Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen Ortak Toplantı (8 Mart 2007) 

TBV Hastanesi Konferans  Salonu , Merter, İstanbul
   
PROGRAM
   
PANEL 1 (9.00- 10.30)  
   

-Açılış Konuşması:   Böbrek Sağlığı Politikası Konusunda Genel Değerlendirme
Dr. Sabahattin Aydın- Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı

-Dünyada Kronik Böbrek Hastalığı Epidemisi / Niçin Dünya Böbrek Günü?                   
Dr. M Şükrü Sever-İstanbul Üniversitesi

-Böbrek Hastalıkları Konusuna Sağlık Bakanlığının Bakışı Ve Faaliyetleri  
Dr.Öner Odabaş- Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü

-Vakıfların Kronik Böbrek Hastalığı ile Mücadeledeki Rolü  

Timur Erk- Türk Böbrek Vakfı

KAHVE MOLASI

PANEL 2 (11.00- 12.00) 

-Türkiye’de Kronik Böbrek Yetmezliği ve Tedavilerine İlişkin Durum Değerlendirmesi /CREDİT Çalışması Ön Sonuçlarının Sunumu
Dr. Gültekin Süleymanlar-Türk Nefroloji Derneği

-Hipertansiyon Prevalans Çalışması Sunumu
Dr. Mustafa Arıcı - Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği

-TURDEP (Türkiye’de Diyabet Epidemiyolojisi) Çalışması Sunumu
Dr. İlhan Satman -Türk Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği

ÖĞLE YEMEĞİ  

PANEL 3 (14.00-15.30) 

-Ulusal Böbrek Yetmezliği Önleme Programı Sunumu
Dr. Kenan Ateş- Türk Nefroloji Derneği

-Böbrek Transplantasyonu Önündeki Engeller ve Çözümleri
Dr. Cüneyt Hoşçoşkun- Ege Universitesi

-Sağlık Bakanlığı Ulusal Organ Bekleme Listesi Programı ve Organ Dağıtım Bilgi İşlem Sistemi
Nihat Akpınar -Sağlık Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanı

KAPANIŞ
   
Türk Nefroloji derneği (TND) ve Türk Böbrek Vakfı (TBV)Kronik Böbrek Hastalığını önlemek için toplum olarak ne yapabiliriz?” adlı bir günlük bir ortak toplantı düzenlediler.
   

Aşağıdaki konuları içeren aydınlatıcı broşürler hazırlandı: Böbrekler neden önemlidir? Böbrek yetersizliğinin belirtileri nelerdir? Tedavi seçenekleri nelerdir? 

   

Medya ve halka açık yerler için Posterler (Böbrekleriniz Sağlıklı mı?) hazırlandı.

   

İstanbul KALYON alışveriş merkezine “Dünya Böbrek Günü” konseptini vurgulayan standlar yerleştirildi.