TÜRK NEFROLOJİ DERNEĞİ

Turkish Society of Nephrology

2012 Dünya Böbrek Günü Etkinlikleri

 1. OKUL ZİYARETLERİ
 2. 6 Mart 2012 tarihinde Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, Malatya, Manisa ve Samsun'da ikişer okul nefroloji uzmanı öğretim üyeleri eşliğinde ziyaret edilecek, öğrenci, öğretmen ve velilere böbrek sağlığı ve hastalıkları konusunda bilgi verilecek, posterler asılacak ve öğrencilere eğitici bilgilerin yer aldığı broşür, defter ve kuru boya kalemi dağıtılacaktır.

  Edirne
  Trakya Birlik İlköğretim Okulu
  Plevne İlköğretim Okulu

  Sorumlu Nefroloji Uzmanı: Doç. Dr. Sedat ÜSTÜNDAĞ

  Eskişehir
  İki Eylül İlköğretim Okulu
  Dumlupınar İlköğretim Okulu

  Sorumlu Nefroloji Uzmanı: Prof. Dr. Ahmet Uğur YALÇIN

  Gaziantep
  Aliye Ömer Battal İlköğretim Okulu
  Şehitkamil Hacı Sani Konukoğlu İlköğretim Okulu

  Sorumlu Nefroloji Uzmanı: Prof. Dr. Celalettin USALAN

  Isparta
  Yahya Kemal Beyatlı İlköğretim Okulu
  Şehit Koray Akoğuz İlköğretim Okulu

  Sorumlu Nefroloji Uzmanı: Prof. Dr. Mehmet Tuğrul SEZER

  Malatya
  Necatibey İlköğretim Okulu
  Milli Egemenlik İlköğretim Okulu

  Sorumlu Nefroloji Uzmanı: Prof. Dr. Hülya TAŞKAPAN

  Manisa
  Merkez Cemal Ergün İlköğretim Okulu
  Akşemseddin İlköğretim Okulu

  Sorumlu Nefroloji Uzmanı: Prof. Dr. Seyhun KÜRŞAT

  Samsun
  İlkadım İlköğretim Okulu
  Atakum Denizevleri İlköğretim Okulu

  Sorumlu Nefroloji Uzmanı: Prof. Dr. Nurol ARIK

 3. HASTANELERE VE DİYALİZ MERKEZLERİNE BROŞÜR VE POSTER DAĞITILMASI
 4. Nefroloji kliniği veya uzmanı bulunan hastanelere ve diyaliz merkezlerine Dünya Böbrek Günü haftasında asılması için posterler ve halka dağıtılması için broşürler hazırlanmıştır.

  Abbott'un koşulsuz katkılarıyla...

 5. BASIN TOPLANTISI
 6. 8 Mart 2012 tarihinde İstanbul Ritz Carlton Otelinde saat 10.30-12.00 arasında Türk Nefroloji Derneği Yönetim Kurulu üyelerinin katılımı ile basın toplantısı yapılacaktır.

  Abbott'un koşulsuz katkılarıyla...

 7. ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNE STAND AÇILMASI
 8. 8-10 Mart 2012 tarihleri arasında 3 gün süreyle aşağıdaki alışveriş merkezlerinde açılacak standlarda ziyaretçilere eğitici bilgilerin yer aldığı broşür, defter, kuru boya kalemi ve balon dağıtılacak ve plazma ekrandan eğitici filmler gösterilecektir. Bu etkinlik sırasında çalışkan böbrek maskotu kullanılacaktır.

  ANKARA Panora Alışveriş Merkezi
  ANTALYA Özdilek Park Alışveriş Merkezi
  İSTANBUL Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi
  İSTANBUL Cevahir Alışveriş Merkezi
  İZMİR Forum Bornova Alışveriş Merkezi

 9. EĞİTİCİ FİLMLER
 10. "Tuz zararlı mıdır?" ve "Organ bağışı hakkında ne düşünüyorsunuz" konulu iki adet eğitici film hazırlandı, ayrıca "Böbrek hastalığı kimlerde sık görülür?", "Böbreklerimizi korumak için neler yapmalıyız?" ve "Çalışkan Böbrek" filmlerinin güncellemesi yapıldı. Bu filmler Dünya Böbrek Günü haftasında gösterilmesi için 25 Ulusal Kanala ve Yerel Kanallara servis yapılmak üzere Anadolu Ajansına gönderildi.

 11. İLANLAR
 12. Görsel medyada yayınlanmak üzere "kronik böbrek hastalığının sıklığı", "kronik böbrek hastalığı için risk faktörleri" ve "organ bağışı" konulu üç adet ilan hazırlandı. Bu ilanlar Hürriyet, Milliyet, Fanatik, Radikal, Gazetevatan, CNN Türk, Kanal D, Kanal D Haber, Star TV, Mynet, Ekolay, Medya Faresi, Eski Sözlük ve Medya Tava web sayfalarında yayınlanacaktır.

  Abbott'un koşulsuz katkılarıyla...

 13. METRO VAGONLARINA POSTER ASILMASI
 14. İstanbul'da Metro vagonlarına 1-31 Mart 2012 tarihleri arasında asılmak üzere dört adet poster hazırlandı. Posterler toplam 160 vagonda sergilenecektir.

 15. MAÇ PANKARTLARI
 16. 10-11 Mart tarihlerinde oynanacak olan dört Spor Toto Süper Lig maçında takımların sahaya çıkarken taşımaları için "Organ Bağışlayın Hayat Kurtarın" mesajını içeren pankartlar hazırlandı.

 17. TELEVİZYON PROGRAMLARINA KATILIM
 18. 8 Mart 2012 günü ve haftasında Türk Nefroloji Derneği üyeleri halkı böbrek sağlığı ve hastalıkları konusunda bilgilendirmek üzere televizyon programlarına katılacaklardır. Programların listesi birkaç gün içinde ilan edilecektir.

 19. ÜRÜN MESAJI
  Ürünlerinde bir ay boyunca böbrek sağlığı konusunda bir mesajın yer alması için bir su firması ile görüşmeler yapılmaktadır.


Dünya Böbrek Günü etkinliklerine koşulsuz destek veren Abbott, Roche ve Eczacıbaşı-Baxter firmalarına teşekkür ederiz.

ŞUBE ETKİNLİKLERİ

TND ANKARA ŞUBESİ

 1. 7 Mart 2012 günü 9.30-12.00 saatleri arasında Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu'nda Yenimahalle Belediyesi'nin katkıları ile halka yönelik bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.

  Toplantı Programı
  Açılış
  Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'ın konuşması
  Böbrek hastalığı nedir? Prof. Dr. Yasemin Erten
  Türkiye'de böbrek hastalığının sıklığı nedir? Prof. Dr. Neval Duman
  Böbreklerimizi nasıl koruyabiliriz? Prof. Dr. Siren Sezer
  Organ nakli kimlere gerekir? Prof. Dr. Deniz Aylı
  Organ bağışı nedir? Prof. Dr. Kenan Keven

 2. Toplantı sonrasında oluşturulacak danışma masalarında halka diyet, böbrek hastalıkları ve hipertansiyon konularında bilgi verilecek, kan basıncı ölçümü yapılacak ve bilgilendirici broşürler dağıtılacaktır.
 3. 7 Mart 2012 günü yapılacak etkinlikler şehrin önemli noktalarına ve caddelerine asılacak pankartlar, belediyeye ait binalara, hastanelere ve büyük marketlere asılacak afişler ve dağıtılacak eğitici bilgilerin yer aldığı el ilanları ile halka duyurulacaktır.

 

TND BURSA ŞUBESİ

 1. 8 Mart 2012 günü Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi eğitim salonunda basının da çağrılacağı 2 saatlik bir eğitim toplantısı düzenlenecektir. Toplantı sırasında sağlık çalışanlarına "böbrekleriniz sağlıklı mı?" yazısının yer aldığı şapka veya t-shirt giydirilecektir.
 2. "Böbrekleriniz sağlıklı mı?" mesajı otobüslerde ve bilboardlarda sunulacaktır.
 3. Hastanelerde hasta ve yakınlarına eğitici bilgilerin yer aldığı broşürler ve şapkalar dağıtılacaktır.
 4. Yerel kanallarda televizyon programlarına katılım sağlanacaktır.

TND İSTANBUL ŞUBESİ

 1. 8 Mart 2012 günü TC2012WKD çağrı işareti kullanılarak TCSWAT ve GITRAD olarak telsiz aktivitesinde bulunulacak, aktiviteye katılan kişilere aşağıdaki QSL kartları gönderilecek ve bu kartlar radyo amatörlerinin sayfalarında ve aylık dergilerinde basılacaktır.
 2. 7 Mart 2012 tarihinde Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, Prof. Dr. Reha Erkoç, Prof. Dr. Faruk Öktem ile hemşire ve diyetisyenlerin konuşmacı olarak katılacağı hastalara yönelik "Böbreklerinizin Kıymetini Biliyor musunuz" konulu toplantı düzenlenecektir.

TND KONYA ŞUBESİ

 1. 8 Mart 2012 günü yerel KonTV'de Prof. Dr. N. Yılmaz Selçuk "Böbreklerin Önemi ve Böbrek Nakli" konulu televizyon programına katılacaktır.
 2. 8 Mart 2012 günü Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi'nde panel düzenlenecektir.
 3. Panel Programı
  Oturum Başkanı: Prof. Dr. Mehdi Yeksan
  Kronik böbrek yetmezliğinin epidemiyolojisi Prof. Dr. Süleyman Türk
  Dünya ve Türkiye'de renal transplantasyon Prof. Dr. H. Zeki Tonbul

 4. 8 Mart 2012 günü Meram Anadolu Lisesi'nde Doç. Dr. Lütfullah Altıntepe'nin katılacağı "Böbrek Nakli Nedir?" konulu bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.