TÜRK NEFROLOJİ DERNEĞİ

Turkish Society of Nephrology

Dünya Böbrek Günü ve Coronovirus Covid-19 Pandemisi

Türk Nefroloji Derneği'nin Sayın Üyesi

Hepinizin çok iyi bildiği üzere her yıl Mart ayının ikinci perşembe günü "Dünya Böbrek Günü" olarak kutlanmaktadır. Böbrek sağlığı ve hastalıkları hakkında halkı bilgilendirmek ve kamuoyunun duyarlılığını artırmak amacıyla Derneğimiz her yıl çeşitli aktiviteler yapmaktadır. Bu yıl Derneğimizin 50. yılı da dikkate alınarak geniş çaplı bir bilgilendirme kampanyası yapılmıştır. 10 Mart 2020 tarihinde İstanbul'da yapılan Basın Toplantısı ve diğer aktivitelerimizi Dernek web sayfamızdan ve sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz. Bu vesile ile her bir üyemiz ve Nefroloji ünitelerimizin de bu aktivitelere destek vereceğine yürekten inanıyoruz.

Bunun yanında Dünya Sağlık Örgütü tarafından 11 Mart 2020 tarihinde bir pandemi olarak açıklanan yeni Coronavirus Covid-19 konusunda da Derneğimizin aktif olarak çalıştığını sizlere duyurmak isterim. Üyelerimizden gelen talepler de dikkate alınarak TND Renal Afet Koordinasyon Gücü tarafından "Covid-19 ve Hemodiyaliz Hastaları" başlıklı bir rehber çalışması yapılmıştır. İlgili belgeye buradan ulaşabilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde benzer rehberler böbrek nakli hastaları, kronik böbrek hastalığı olanlar ve diğer nefroloji hastaları açısından da hazırlanacaktır. Bu açıdan bütün üyelerimizin başta kendileri ve aileleri olmak üzere bütün hastaları ile birlikte bu sorunla karşılaşmamaları en büyük temennimizdir.

Yeni Coronavirus Covid-19 pandemisi nedeni ile T.C. Sağlık Bakanlığı'nın aldığı tedbir ve tavsiye kararları dikkate alınarak, ve Coronavirus bulaşma riskini azaltmak amacıyla 2-5 Nisan 2020 tarihlerinde Kıbrıs'ta düzenlenecek 19. Nefroloji Kış Okulu etkinliğimiz ileri bir tarihe ertelenmiştir. Konuyla ilgili gelişmeler yakından takip edilmektedir. 19. Nefroloji Kış Okulu için yeni tarih belli olur olmaz sizlere duyurulacaktır.

Saygılarımızla

TND Yönetim Kurulu